Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie – o tym wie chyba każdy. Tymczasem z badań CBOS-u wynika, że aż 59% Polaków odpoczywa w sposób bierny. To duży błąd. Dowiedziono, że aktywność fizyczna wspaniale wpływa na równowagę umysłową. Jak to możliwe?
Ruch to zdrowie, a dzięki regularnej aktywności fizycznej jesteśmy w stanie na dłużej zachować smukłą sylwetkę i młodzieńczy wygląd. Niestety, w pewnym wieku rezygnujemy z codziennych ćwiczeń, a zamiast wyjść na spacer wybieramy wygodną kanapę. To błąd! Tak naprawdę wystarczy 20 minut dziennie prostych ćwiczeń, by poprawić swoją formę i poczuć się lepiej. Nie musisz nawet wychodzić z domu.
Wielu z nas twierdzi, że po 60-tce nie można schudnąć. Tymczasem influencerka Harrah Brown łamie wszelkie stereotypy, pokazując, że nawet po 60-tce można wyglądać oszałamiająco, nawet gdy zacznie się treningi w wieku 61 lat.
W obnecnych czasach ćwiczenia na siłowni są bardzo popularne, ale korzystają z nich przede wszystkim młodzi ludzie. Osoby po 50-tce często omijają siłownię szerokiem łukiem, myśląc, że w tym wieku "już nie wypada". Nic bardziej mylnego! Ćwiczenia przeznaczone są dla wszystkich. Jeśli planujesz rozpocząć treningi sprawdź jak skutecznie zbudować masę mięśniową.
Nie ma nic dobrego w siedzącym trybie życia, ale często zmusza nas do tego praca, stan zdrowia lub wieloletnie złe przyzwyczajenia. W ten sposób osłabiamy nasz organizm i narażamy się na liczne choroby. Eksperci zwracają uwagę na jeden prosty nawyk. Powinny nabyć go zwłaszcza osoby w dojrzałym wieku: zarówno te pracujące, jak i spędzające czas wolny na siedząco.
Wyniki badań aktywności ruchowej dojrzałych Polaków nie napawają optymizmem. W wieku 60+ ruszamy się mniej w porównaniu z rówieśnikami innych krajów Europy. Najgorzej sytuacja wygląda w grupie osób najstarszych. Szacuje się, że połowa 75-latków jest nieaktywna.
O utrzymaniu dobrej kondycji w dojrzałym wieku wie dużo, bo udowodniła to ekstremalnym wyczynem. 73-latka, która zdobyła najwyższy szczyt świata, zdradziła sekret swojej energii. Nie trzeba być himalaistką z Mount Everest, by posłuchać się jej rady. Skorzystają z niej wszyscy, którzy w późnej dorosłości chcą zachować siłę i witalność.
W trzecim odcinku “Tańca z Gwiazdami” swoją taneczną przygodę zakończyła Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Aktorka, znana m.in. z roli Grażynki w serialu “Klan”, odpadła decyzją jury. Jak się okazuje, to spory cios w jej finanse, bo w programie mogła zarobić naprawdę wysokie kwoty!
Lekarze i eksperci od lat powtarzają, że sport to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm. Ale czy po "pięćdziesiątce" też można zacząć swoją przygodę z bieganiem? Jak się okazuje, ruch wskazany jest w każdym wieku! Z upływem lat trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, by nie pobiec… prosto do lekarza.
Jakże wielu z nas próbuje zmusić się do porannego joggingu albo chociaż wieczornego spaceru. Niestety, zawsze znajdziemy jakieś wymówki, a to w postaci braku czasu, a to zmęczenia, a to brzydkiej pogody. Tymczasem 82-letni Amerykanin pokazuje, że wymówki są jedynie w naszych głowach. W wieku 82 lat startuje on w zawodach triathlonowych, a kondycji pozazdrościć może mu niejeden 30-latek. Jak to robi? Zdradził sekret swojego wiecznego wigoru.
Osoby w wieku 50+ coraz częściej łapią za kijki i zaczynają uprawiać sport, który bije rekordy popularności na całym świecie. Nordic walking to forma ruchu, która daje korzyści całemu ciału, a przy tym jest bardzo przyjemna. Trzeba jednak wystrzegać się błędów, które mogą dać się we znaki zwłaszcza podczas pierwszych dni z kijkami w trasie. Na co uważać?
Jednym z minusów postępującej cywilizacji jest coraz bardziej rozpowszechniający się siedzący tryb życia, który nie jest wskazany nikomu, a już szczególnie osobom po 40 roku życia. Bezruch oraz nieprawidłowa postawa ciała, która towarzyszy nam przez większość dnia, mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Wystarczy jednak wprowadzić drobną zmianę do swojego życia, by znacząco poprawić jego komfort.
Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Dzień jest dłuższy, łatwiej wygospodarować czas, można korzystać z darmowych siłowni miejskich, a wiele klubów fitness oferuje zniżki dla najstarszych klientów. Zanim jednak zaczniemy się ruszać, warto poznać zasady bezpiecznej aktywności.
Wzmacnia mięśnie, poprawia pracę serca, a na dodatek nie obciąża stawów tak, jak bieganie. Jazda na rowerze to sport niemal idealny dla osób w każdym wieku. Osoby po 60. roku życia często rezygnują ze swoich dwóch kółek z obawy przed urazami. Czy słusznie? Jazda na rowerze jest bezpieczna, o ile będziemy pamiętać o kilku żelaznych zasadach.
Spacery to dla osób w każdym wieku recepta na mocne kości i lepszy nastrój. Naukowcy odkryli jednak, że korzyści ze spacerów jest jeszcze więcej. Okazało się, że dzięki nim można poprawić nawet... wzrok i słuch. Wystarczy zwrócić uwagę na pewien detal, a wiosna to najlepszy moment na tę zmianę.
O tańcu najczęściej myślimy jako o przyjemnej i beztroskiej rozrywce. Tymczasem to jedna z najzdrowszych aktywności dla osób dojrzałych. Nie trzeba skończyć szkoły tańca, by iść na potańcówkę, wieczorek taneczny lub... włączyć ulubioną muzykę w domu. Taniec to samo zdrowie.
Historia Wojciecha Węcławowicza to najlepszy dowód na to, że życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Pan Wojciech jest do dziś najstarszym uczestnikiem "Tańca z gwiazdami". Jego droga do programu nie była łatwa, ale tego, jak zaprezentował się w show, nie da się zapomnieć. Pan Wojciech do dziś jest inspiracją nie tylko dla swoich rówieśników.
Aktywność fizyczna to nie tylko metoda na zadbanie o swoje zdrowie i kondycję, ale też świetny sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu i umocnienie relacji z bliskimi. O tym sporcie dla seniorów mało kto wspomina, a jest to idealna okazja na nawiązanie nowych znajomości, przy jednoczesnym wzmocnieniu swojego zdrowia!