Ten sprzęt już od 1 stycznia 2025 roku może być obowiązkowy w każdym domu. Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynął specjalny apel od Straży Pożarnej. Nowelizacja ustawy, która wprowadza takie przepisy, jest już gotowa. Za kilka miesięcy każdy będzie musiał pamiętać o tym obowiązku. Wszystko ma na celu poprawę bezpieczeństwa w domach.
Między 40 a 50 rokiem życia może zmniejszać się produkcja męskich hormonów płciowych, w tym testosteronu. Mężczyźni zaczynają wtedy okres andropauzy. To okres przekwitania. Objawy andropauzy nie są tak wyraźne, jak podczas klimakterium u kobiet, ale mogą mieć różną siłę i wpływ na organizm. Lekarze podczas diagnozy wspomagają się serią pytań.
Szacuje się, że na problemy związane ze zdrowiem psychicznym cierpi ponad 15 proc. osób po 60 roku życia. Chodzi m.in. o depresję, otępienie i bezsenność. Problemom tym można zapobiegać lub je łagodzić, stosując rady zalecane przez ekspertów. Powstało 10 wskazówek, dzięki którym łatwiej osiągnąć dobrostan w dojrzałym wieku.
Na niebezpieczne zjawisko w lasach zwróciła uwagę policja w specjalnym komunikacie. Jak zwracają uwagę mundurowi, na początku sezonu jesiennego często dochodzi do zaginięć z powodu utraty orientacji w terenie podczas grzybobrania. Ostatnio do takiego przypadku doszło w lesie pod miejscowością Ozimek w w województwie opolskim.
Każdego roku na grypę i choroby grypopodobne choruje ponad 4,5 mln osób. Powikłania po grypie, zwłaszcza dla osób powyżej 55 roku życia, mogą być bardzo niebezpieczne. Choroba, która często bywa bagatelizowana, może przerodzić się nawet w ciężkie choroby serca. To dlatego eksperci zalecają skorzystanie ze szczepionki.
Wiele osób omija te grzyby na grzybobraniu, bo ich wygląd może być odstraszający. To słuszna decyzja, bo nigdy nie powinniśmy zbierać grzybów, co do których mamy wątpliwości. Doświadczeni grzybiarze potrafią jednak je rozpoznać i docenić ich delikatny smak oraz aromat. Borowiki ceglastopore najłatwiej spotkać w październiku, zwłaszcza na południu Polski.
Zaczynasz swój poranek od wypicia szklanki wody? Świetnie! To nie tylko oddala ryzyko odwodnienia, ale daje też wiele innych korzystnych dla zdrowia efektów. Ale czy woda ciepła działa na ciało lepiej od zimnej? Sprawdzamy, czy temperatura wody, którą pijemy rano, ma znaczenie.
Choć sklepy wypełnione są ogromną ilością warzyw, jedno z nich nie należy do popularnych w naszym kraju. Nie jest to dobra informacja, ponieważ mówi się, że jest najzdrowsze na świecie. O której roślinie mowa?
Jesień to jedyny moment, kiedy kasztany spadają z drzew. Warto po nie sięgać, ponieważ mają wiele pozytywnych właściwości i zastosowań, a jedno z nich szczególnie przyda się, aby uchronić dom lub mieszkanie przed inwazją pająków. Ten patent wiele lat temu z powodzeniem stosowały nasze babcie.
Sezon na grzyby w pełni, a wielu zbieraczy postanowi przyrządzić ze swoich zbiorów sos. Maślaki są do tego idealne, ponieważ charakteryzują się łagodnym smakiem, dopełniającym potrawy. Warto jednak zrezygnować ze śmietany i zastąpić ją innym produktem. Dzięki niemu sos będzie jeszcze bardziej kremowy i podbije smak grzybów.
Cukinia to jedno z uniwersalnych warzyw, po które chętnie sięgają Polacy. Jest stosunkowo łatwe w uprawie, a dodatkowo można je kupić w prawie każdym sklepie. Co robić, jeśli podczas jedzenia wyczujemy jej gorzki smak? O tym powinien wiedzieć każdy. Zagrożenie może być ogromne.
Jest takie powiedzenie, według którego śniadanie należy zjeść królewskie, obiad książęcy, a kolacje żebraczą. Dzięki prostej analogii nie ma więc wątpliwości, który z tych posiłków jest najważniejszy w hierarchii. Jednak jeśli ktoś nie jest rannym ptaszkiem lub żyje w ciągłym biegu, przyrządzanie pierwszego posiłku może przysparzać mu zwykle sporo trudności. Jest jednak sposób, aby sobie z tym poradzić.
Gruzińska kiszonka z kapusty i buraków to idealna opcja na jesień. Jest prosta w przygotowaniu, pyszna, a do tego niesamowicie zdrowa i do tego wspiera odporność. Jak ją przygotować i w czym tkwi jej wyjątkowość?
Do sanatorium można się udać w momencie kiedy skieruje nas lekarz z Narodowego Funduszu Zdrowia. Taki dokument musi zawierać uzasadnienie decyzji i na jakiej podstawie ma być dobrany rodzaj leczenia i miejsce, w którym będzie pacjent przebywał. Kto może skorzystać z sanatorium za darmo? Sprawdziliśmy to.
Osoby, które chorują onkologicznie, są uprawnione do otrzymania wsparcia z kilku źródeł. Rodzaj pomocy i kwoty świadczeń finansowych różnią się w zależności od rodzaju świadczenia: jest to np. dodatek pielęgnacyjny w wysokości 330,07 zł albo usługi socjalne. Warunkiem starania się o instytucjonalne wsparcie finansowe i pozafinansowe, jest z reguły posiadanie orzeczeń o niepełnosprawności lub o niezdolności do pracy.
Dowiadujesz się od lekarza, że masz jechać do sanatorium i… co dalej? Czy można wybrać uzdrowisko, do którego pojedziesz? Czy jest możliwość zamiany np. Ciechocinka na Krynicę Morską, i czy można podpowiedzieć lekarzowi naszą wymarzoną miejscowość? Sprawdzamy.
W Polsce czas z letniego na zimowy zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to noc z 26 na 27 października. Nasze zegarki cofną się z godziny 3:00 na 2:00. Teoretycznie mogłaby to być jedna z ostatnich zmian czasu w historii, bo rząd zaplanował tylko dwie kolejne. Na przeszkodzi stoi opieszałość urzędników.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularną wędliną znanej marki. W partii wędzonego bekonu w kostce znaleziono bakterię Listeria monocytogenes. Spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia i wywołać listeriozę - groźną chorobę. GIS podał szczegóły wycofanej partii.
W PRL-u nie było szerokiego wyboru kosmetyków do pielęgnacji skóry. Trzeba było wzbić się na wyżyny kreatywności, aby poprawić kondycję włosów czy skóry. Jednym ze sposobów była galaretka, dzięki której można było dostarczyć ciału dawkę cennego kolagenu. Ten smakowity kąsek spowalnia procesy starzenia, pozytywnie wpływa na skórę i wzmacnia włosy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństw radzi, jak przygotować się na nagłe sytuacje kryzysowe, takie jak powódź czy inne klęski żywiołowe. Pojawił się oficjalny poradnik, w którym RCB podało szereg przydatnych rad. Jedna z nich dotyczy dokumentów, jakie warto zabrać z domu w razie ewakuacji.
Czysty materac to nie tylko ładna sypialnia, ale też zdrowy i spokojny sen. Z czasem na materacach mogą pojawić się najróżniejsze plamy. Niezależnie od ich źródła, są domowe sposoby na pozbycie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Wystarczy kilka składników, które znajdą się w każdej kuchni.
Planujecie wyjazd do uzdrowiska? Nie bagatelizujcie problemu, o którym donosi najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli. Okazuje się, że w wielu popularnych sanatoriach powietrze jest bardzo zanieczyszczone - twierdzi NIK.
Od lat słyszymy głosy nawołujące do wprowadzenia w Polsce zakazu palenia papierosów na balkonach. Ministerstwo Zdrowia postanowiło odpowiedzieć na propozycję takiego przepisu. Czy rząd planuje zmiany? Sprawdziliśmy to.
Ta ryba to prawdziwe źródło witaminy D. Chociaż nie cieszy się zbyt dużą popularnością, powinna zdecydowanie częściej gościć na naszych stołach, ze względu na swoje wartości odżywcze i najmniejszą zawartość rtęci.
Od 1 września 2024 roku w Polsce trwają bezpłatne szczepienia w ramach powszechnej akcji szczepień przeciw HPV. Program adresowany jest do dzieci od 9 do 14 roku życia. Szczepienia chronią przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, a także na inne choroby nowotworowe. Czy szczepionka może pomóc także osobom dorosłym?
Do października 2017 roku życie pani Katarzyny Królikowskiej wyglądało niemal jak marzenie. Miała prawdziwy dom. Męża, dwie córki. Uwielbiała sport i ruch, była wolontariuszką w schronisku dla zwierząt. Robiła karierę: kierowała całym regionem w znanej, dużej sieci handlowej. I wtedy wydarzył się wypadek, po którym już nic nie było takie samo.
Niektórzy myją zęby przed śniadaniem, podczas gdy inni robią to dopiero po posiłku. Która z tych opcji jest zdrowsza? Sprawą zajęli się eksperci, którzy podzielili się swoimi opiniami. O tym powinien wiedzieć każdy.
Znamy wyniki badań na temat szkodliwych substancji w owocach i warzywach dostępnych w Polsce. Z raportu, który opublikował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, wynika, że najwięcej pozostałości po pestycydach znaleziono w trzech produktach. Czy stanowi to zagrożenie dla zdrowia?