Bita śmietana z owocami, słynny deser Ambrozja, krem sułtański - to słodkości, które pamiętamy z PRL dzięki popularnym wtedy cukierniom Hortex. W lubianych barach podawano też ówczesną wersję deseru, która przypominała znane dziś z barów fast food shaki. Była to kremowa kawa mrożona.
Kto nie lubi placków ziemniaczanych? Te wykonane według przepisu Katarzyny Bosackiej mają dwie potężne przewagi nad innymi. Smakują jeszcze lepiej od "zwykłych" i są jednocześnie nieco zdrowsze. Wszystko dzięki dodatkom, które dodają im wartości odżywczych.
To będzie dobra alternatywa dla gotowanego kalafiora. Zamiast podawać go z bułką tartą, warto sięgnąć po sprawdzony "babciny" przepis, prosto z książki kucharskiej z PRL. Przygotowany w ten sposób kalafior sprawdzi się zarówno jako przekąska, jak i danie główne na letni obiad.
Sezon na grzybobranie już się zaczął, a wiele osób zdecyduje się na zamrożenie części zbiorów, by cieszyć się świeżymi potrawami zimą. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio przygotować grzyby, aby po rozmrożeniu nie były gorzkie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby.
Większość osób słyszało, że pomidory lepiej przechowywać poza lodówką, aby dłużej pozostały smaczne i świeże. Ale to nie wszystko. Inna drobna zmiana przyzwyczajenia wystarczy, by dłużej cieszyć się ich lepszym smakiem.
Latem pojawia się większa ochota na delikatne i orzeźwiające potrawy. Królują chłodniki i dania warzywne. Częściej też sięgamy po owoce. Ewa Wachowicz podzieliła się wyjątkowym i nieoczywistym przepisem na zupę cytrusową, a konkretniej - cytrynową. To połączenie smaków Was zachwyci. Jak ją przygotować?
Prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni ścierki, które są niezwykle wszechstronne i służą każdego dnia do wielu czynności. Korzystając z nich nawet kilka razy dziennie nie można zapominać o ich regularnym praniu. Często jednak posiadają głębokie i uporczywe plamy. Jak się ich pozbyć?
To najlepszy pomysł na obiad w upalne dni. Chłodnik zrobiony według przepisu z PRL ma same zalety. Po pierwsze jest zupą kwaśną i orzeźwiającą, a po drugie - bardzo zdrową. Jego sekret tkwi w zsiadłym mleku oraz soku z ogórków kwaszonych. Przygotujesz go błyskawicznie.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że w kuchennej szufladzie ma jedną z najdroższych przypraw świata. Goździki, bo o nich mowa, osiągają na globalnych rynkach zawrotne ceny. Dlaczego? I czy oprócz walorów smakowych i aromatycznych przyprawa ta oferuje nam coś więcej?
Przedmioty kuchenne często mają więcej zastosowań, niż moglibyśmy przypuszczać. Należy do nich między innymi kuchenne sitko. Przyrząd przeznaczony głównie do przecedzania płynów czy przesiewania mąki w rzeczywistości może być narzędziem niemalże wielofunkcyjnym. Koniecznie zobaczcie, do czego jeszcze możecie go wykorzystać.
Wypoczynek na plaży to sama przyjemność, o ile tylko przyjdziemy nad wodę odpowiednio przygotowani. Wśród internetowych fanów plażowania pojawił się nowy pomysł na ułatwienie sobie życia nad Bałtykiem. Okazuje się, że wiele osób pakuje do plażowych toreb słoiczki z mąką kukurydzianą. Na czym polega ten nietypowy trik?
W czasach PRL-u na sklepowych półkach można było znaleźć niewiele produktów, co z pewnością pobudzało kreatywność gotujących. Nawet przy braku słodkości zaradna gospodyni potrafiła stworzyć coś pysznego, co zaspokoi apetyt na słodycze. Hitem były małe ciasteczka, do których przygotowania wystarczyły zaledwie trzy produkty. Pamiętasz ten smak?
Jajka to podstawa wielu dań i wypieków. Chętnie jemy je na śniadanie lub kolację, dodajemy do sałatek, ciast i innych potraw. Jednak nie każdy może po nie sięgać. Czasem przemawiają za tym względy zdrowotne, a czasem etyczne. Co wtedy? Jak się okazuje, jest jeden produkt, którym z powodzeniem można zastąpić jajka.
Takiego serialu kulinarnego nie było jak dotąd w polskiej telewizji. TVP pokazała już 10 odcinków, a fani na Facebooku pytają tylko kiedy kolejne. Nic dziwnego, bo serial "Historia kuchni polskiej" to unikatowa produkcja, która odsłania przed widzami tajemnice kulinarnego dziedzictwa Polski.
Lepsze te od Magdy Gessler, czy te z Olsztynka? O tej porze roku smakosze z całej Polski dyskutują o jednym przysmaku. Każdy ma swoje preferencje co do jagodzianek - jedni wolą te wypchane po brzegi owocami, inni doceniają pulchne ciasto drożdżowe. A jak smakowałyby jagodzianki, gdyby przyrządzić je według wskazówek słynnej kucharki Lucyny Ćwierczakiewiczowej?
Kuchnia naszych południowych sąsiadów to nie tylko knedliki, smażony ser czy słynna zupa "czesneczka". Od dawna w Czechach parzy się nietypową herbatę. W Polsce jest mało znana, ale turyści często przywożą z Pragi jej pełne słoiczki. Chodzi o przepyszną herbatę pieczoną.
Tradycyjny polski ser z Podhala został doceniony na całym świecie. Jak wynika z najnowszego rankingu serwisu Taste Atlas, poświęconego tradycyjnej kuchni ze świata, owczy ser z Polski znalazł się w czołówce najlepszych serów. Daleko w tyle zostawił nawet oscypka.
Nie mija fascynacja reliktami PRL-u. Na internetowych aukcjach można znaleźć tysiące gadżetów sprzed lat: mebli, sprzętu AGD i RTV, ozdób czy zabawek. Wiele z nich ma niewielką wartość, ale inne znajdują nabywców za niemałe pieniądze. Rzadko spotykanym, ale poszukiwanym hitem, są szklane patery. Chodzi o konkretny projekt.
Kuchnia w czasach PRL to nieustanne szukanie przepisów na to jak zrobić coś z niczego. W tamtym okresie wiele produktów było trudnodostępnych, a panie domu musiały radzić sobie z tym, co akurat było pod ręką. Nic dziwnego, że PRL to okres szybkich i łatwych dań, które jednak podbiły wiele serc i które serwowane są do dzisiaj. Jak się okazuje, niekwestionowanym królem PRL były... placki ziemniaczane.
Mąka to podstawa wielu dań w kuchni polskiej. To właśnie ona jest głównym składnikiem pierogów, ciast czy naleśników. Jednak niewiele osób wie, że rodzaj mąki użyty do wypieków ma ogromne znaczenie. Lepiej nie brać pierwszej lepszej, ale dokładnie zapoznać się z tym co oznaczają wartości umieszczone na opakowaniu. Która mąka jest najzdrowsza?
Ta kasza wielu osobom może kojarzyć się z dzieciństwem i obiadami w przedszkolu. Z tego powodu bywa ignorowana, bo uznajemy, że nam się “przejadła”, lub że to produkt głównie dla dzieci. Niesłusznie. Na tle innych kasz wyróżnia się czymś bezcennym: zawartością jodu, którego na co dzień brakuje nam w diecie.
Rosół jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych dań polskiej kuchni. Zupa nie tylko smakuje, ale również może leczyć. Warto jednak znać i stosować ten prosty trik, gdy zrobimy nieco za dużo tej pysznej zupy.
Mało ości, delikatne mięso, atrakcyjna cena. Nic dziwnego, że ta ryba króluje na naszych stołach. Problem w tym, że za ceną i smakiem nie idą zasługi dla zdrowia, które zwykle przypisujemy rybom. Tilapia nie bez powodu porównywana jest do okrytej złą sławą pangi. Nie chodzi nawet o to, że nie ma zbyt wielu wartości odżywczych, a o to, że może po prostu szkodzić.
Z latami PRL-u wiele osób łączy nutkę nostalgii, a jej częścią są często smaki i zapachy. Jeden ze sprzętów, które dobrze pamiętamy z dawnych kuchni, właśnie wraca do łask.
Ta aromatyczna roślina jest popularnym składnikiem zarówno w kuchni Azji, jak i Meksyku. Znajdziemy ją też w wielu przyprawach, np. w curry czy garam masala. Mimo jej bezcennych prozdrowotnych właściwości, zwłaszcza dla żołądka, wiele osób za nią nie przepada. Powód bardzo zaskakuje!
PRL to czas, kiedy wykonywanie domowych obowiązków nie było tak łatwe jak obecnie. Z uwagi an poważne problemy z dostępem do podstawowych produktów, a tym bardziej do urządzeń ułatwiających pracę w kuchni, kobiety musiały często tworzyć coś z niczego i radzić sobie w bardzo kreatywny sposób. Jak się okazuje, gadżety wykorzystywane w PRL z powodzeniem mogą być używane również teraz!
Ciepła pogoda wyciąga ludzi z domu, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Przy takiej okazji często spotykamy się przy grillu i spożywamy potrawy przyrządzone w ten sposób. Aby nie narażać się na spożywanie toksycznych substancji, warto jednak pamiętać o kilku zasadach.
Rusza sezon na wiosenne grillowanie. Na naszych piknikowych stołach powoli pojawiają się pierwsze dania z rusztu. Grillowane potrawy są smaczne, ale czy aby na pewno nam nie szkodzą? Dietetycy mówią o wielu zaletach grillowania, ale nie przymykają oka na ryzyka. Jak zatem grillować, by było zdrowo?