Już od marca najstarsi emeryci i renciści mogą liczyć na comiesięczny dodatek w wysokości prawie 6 tysięcy 300 złotych. Kwota nie podlega waloryzacji, a to oznacza, że jej wysokość nigdy się nie zmieni. Pieniądze otrzyma jednak wąskie grono zacnych seniorów. Kto może się ubiegać o środki?
Przed nie lada dylematem stanie teraz seniorka z Kielc, która spiesząc się na autobus przeszła na czerwonym świetle. Pech chciał, że całe zajście widzieli policjanci, którzy od razu ruszyli do interwencji. Teraz kobieta musi zdecydować, czy opłacić mandat, czy kupić jedzenie. A może wystarczyłaby tylko nagana..?
Święta Wielkanocne to tradycja głęboko zakorzeniona w religii chrześcijańskiej. Święto, odnoszące się do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, to wyjątkowy moment, by zatrzymać się na chwilę i uporządkować swoje życie. W tym czasie wierni często decydują się też na skorzystanie z sakremantu spowiedzi. Sprawdziliśmy więc, kiedy najlepiej iść do spowiedzi przed Wielkanocą.
O utrzymaniu dobrej kondycji w dojrzałym wieku wie dużo, bo udowodniła to ekstremalnym wyczynem. 73-latka, która zdobyła najwyższy szczyt świata, zdradziła sekret swojej energii. Nie trzeba być himalaistką z Mount Everest, by posłuchać się jej rady. Skorzystają z niej wszyscy, którzy w późnej dorosłości chcą zachować siłę i witalność.
Konflikty rodzinne to coś, co zna chyba każdy. Nie bez powodu mówi się, że "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach". Oczywiście nie jest też tajemnicą, że najwięcej problemów można mieć... z teściową, o której powstały już niezliczone ilości dowcipów. Młody mężczyzna, którego matka nie mogła dogadać się z jego nową partnerką, znalazł oryginalny sposób na pogodzenie kobiet. Jaki?
Wiele osób nie może się z tym pogodzić, a tymczasem to naturalny czynnik towarzyszący mijającym latom. Siwienie prędzej, czy później dotknie nas wszystkich. Specjaliści alarmują – lepiej pokochać siwiznę, niż notorycznie ją farbować. Dlaczego? Mają ku temu swoje powody.
Podczas gdy jedni emeryci niecierpliwie czekają na trzynastki, inni mogą tylko bezradnie wzruszyć ramionami. Mowa o osobach, które otrzymują najniższe emerytury w Polsce. Te świadczenia są tak niskie, że aż trudno w to uwierzyć. ZUS ujawnił, jakie przelewy dostają emeryci z rekordowo niskimi świadczeniami.
Już w wielkanocny weekend zmienimy czas z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to godzinę snu mniej. Brzmi niegroźnie, ale w praktyce zmiana czasu może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Szczególnie w dojrzałym wieku. Na co trzeba najbardziej uważać?
Już od 1 kwietnia obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych. Do niektórych trzeba będzie dopłacić więcej, a za część pacjenci zapłacą mniej. Odpowiednie informacje zostały już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Lekarze i eksperci od lat powtarzają, że sport to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm. Ale czy po "pięćdziesiątce" też można zacząć swoją przygodę z bieganiem? Jak się okazuje, ruch wskazany jest w każdym wieku! Z upływem lat trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, by nie pobiec… prosto do lekarza.
Jakże wielu z nas próbuje zmusić się do porannego joggingu albo chociaż wieczornego spaceru. Niestety, zawsze znajdziemy jakieś wymówki, a to w postaci braku czasu, a to zmęczenia, a to brzydkiej pogody. Tymczasem 82-letni Amerykanin pokazuje, że wymówki są jedynie w naszych głowach. W wieku 82 lat startuje on w zawodach triathlonowych, a kondycji pozazdrościć może mu niejeden 30-latek. Jak to robi? Zdradził sekret swojego wiecznego wigoru.
Osoby w wieku 50+ coraz częściej łapią za kijki i zaczynają uprawiać sport, który bije rekordy popularności na całym świecie. Nordic walking to forma ruchu, która daje korzyści całemu ciału, a przy tym jest bardzo przyjemna. Trzeba jednak wystrzegać się błędów, które mogą dać się we znaki zwłaszcza podczas pierwszych dni z kijkami w trasie. Na co uważać?
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed oszustami. Ofiarami przestępców często padają emeryci i renciści. Nie dajcie się zwieść. Pod przykrywką: „bonów lekowych lub kart podarunkowych do aptek” kryją się same kłopoty!
Wielu z nas zażywa różnorodne leki przepisane od lekarzy. W gronie osób dbających o zdrowie nie brakuje również miłośników suplementów. Czy jednak ktokolwiek z was zastanowił się nad tym, czy po każdej z zażytych tabletek możecie prowadzić samochód? Lekarze nie dowierzają, że tak wielu Polaków w ogóle nie zwraca na to uwagi.
Wielkanocny stół to nie tylko babki i jajka ze szczypiorkiem. Nieodłącznym składnikiem świątecznego menu w Polsce jest chrzan. Może być dodatkiem do żurku lub wędlin. Ważne, by pojawił się na stole nie tylko ze względu na tradycję. Podczas przedwiośnia jest wielkim wsparciem dla organizmu, więc nie trzeba go sobie odmawiać.
Sytuacja, do której doszło w jednym z lubelskich szpitali, jest tak niedorzeczna i dramatyczna, że powinna być poważnym ostrzeżeniem dla każdego. Szczególnie powinny uważać na siebie osoby po 60 roku życia. Pewna 64-latka za swoją nieuwagę zapłaciła najwyższą cenę. Czy można było tego uniknąć?
Kto powiedział, że po 50-tce musisz przyzwyczaić się do zmarszczek? To totalna bzdura. Wystarczy, że poznasz te cztery kroki i wprowadzisz je w życie, a zatrzymasz czas i odmłodzisz się co najmniej o dekadę. Niemożliwe? Koniecznie przetestuj te metody na własnej skórze.
Katarzyna Dowbor nie raz zaskoczyła swoich fanów. Fenomenalne metamorfozy budynków w „Nasz nowy dom”, odważna inicjatywa z nowym projektem w CANAL +, a teraz to? Czy dla tej kobiety w ogóle istnieją rzeczy niemożliwe?
Mieszkanie w bloku znacznie różni się od tego w domu, o czym lokatorzy nieraz przekonali się na własnej skórze. Koegzystencja z sąsiadami potrafi być naprawdę uciążliwa, szczególnie jeśli Ci nie zamierzają iść na żadne kompromisy. Na klatce schodowej w bloku, w którym mieszka pani Natalia, ktoś zrobił sobie graciarnię. Przejście utrudniały nie tylko meble i przedmioty codziennego użytku, ale również worki ze śmieciami i inne odpady. Gdy kobieta odkryła, kto jest sprawcą tego bałaganu, aż się zagotowała.
Kwiecień zbliża się wielkimi krokami. To dobra informacja dla wszystkich emerytów, którzy właśnie w tym miesiącu otrzymają nietypowe wypłaty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już rozpoczął przygotowania do tych świadczeń.
Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Dzień jest dłuższy, łatwiej wygospodarować czas, można korzystać z darmowych siłowni miejskich, a wiele klubów fitness oferuje zniżki dla najstarszych klientów. Zanim jednak zaczniemy się ruszać, warto poznać zasady bezpiecznej aktywności.
Trądzik to choroba skóry, którą najczęściej kojarzymy z okresem dojrzewania. To błąd, bo problem z trądzikową skórą coraz częściej dotyczy także dorosłych: w tym osób po 50. roku życia. Oprócz podjęcia leczenia, trzeba dbać o cerę na co dzień. Warto pamiętać o kilku zaleceniach.
Osoby powyżej 65. roku życia mają dziś prawo do wielu bezpłatnych leków na receptę. W pewnych przypadkach najstarsi pacjenci mogą mieć jednak duży problem z uzyskaniem recepty na darmowy medykament. Powodem są zapisy w ustawie. Teraz ma się to zmienić - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.
Sprawdzi się w każdym wieku, ale z badań wynika, że największe korzyści daje osobom po 65. roku życia. Eksperci ds. żywienia ponownie uznali, że dieta śródziemnomorska to najlepszy wybór, jeżeli chcemy dłużej cieszyć się zdrowiem. Jakie zasady ma ta dieta i właściwie dlaczego jest tak dobra?
Siwe, srebrne, albo białe - nieważne, jak je nazywamy. Ważne, by wiedzieć, jak o nie zadbać. Siwe włosy są modne i nie trzeba ich ukrywać, jeżeli nie masz na to ochoty i czujesz się w nich dobrze. Można za to zatroszczyć się o ich zdrowie tak, by wyglądały pięknie i można było je jeszcze bardziej eksponować.
Wzmacnia mięśnie, poprawia pracę serca, a na dodatek nie obciąża stawów tak, jak bieganie. Jazda na rowerze to sport niemal idealny dla osób w każdym wieku. Osoby po 60. roku życia często rezygnują ze swoich dwóch kółek z obawy przed urazami. Czy słusznie? Jazda na rowerze jest bezpieczna, o ile będziemy pamiętać o kilku żelaznych zasadach.
Kobiecość nie kończy się wraz z początkiem emerytury. Niestety okazuje się, że kobiety przebywające w domach opieki mogą czuć się pod wieloma względami wykluczone i zapomniane. Przekonały się o tym wolontariuszki jednej z fundacji, które odwiedziły kobiety w kilku takich placówkach.
Trwa debata o wprowadzeniu w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że trwają analizy tego rozwiązania. Byłaby to duża zmiana: zwłaszcza dla pracowników z większym stażem przyzwyczajonych do pracy od poniedziałku do piątku. Czy to dla nich korzystna forma pracy?