Te pieniądze z zakładu pracy pracownicy mogą dostać nawet przejściu na emeryturę. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest jednym z obowiązków pracodawcy względem pracowników. Trzeba jednak pamiętać o wnioskach.
Wiele osób od lat podkreśla, że system emerytalny w Polsce wymaga zmian. Tym bardziej, że w obliczu postępującego kryzysu demograficznego przyszłosć emerytów ukazuje się w czarnych barwach. Czy jest sposób, by zadowolić wszystkich? Jeden z kandydatów do Parlamentu Europejskiego ma odważną porpozycję.
Czternasta emerytura jest ważnym świadczeniem dla wielu emerytów, którzy zyskują dzięki niej nieco oddechu w napiętym budżecie. Wiadomo już, kiedy tegoroczne świadczenia mogą trafić na konta beneficjentów.
Podczas gdy jedni dostali swoje trzynastki, a inni czekają nawet na czternastki, wielu emerytów dostaje niewiarygodnie niskie świadczenia. Nie ma szans, by utrzymać się z takich wypłat. Wśród nich jest emerytka z Biłgoraja. W emeryturę, jaką dostaje z ZUS, trudno uwierzyć. To efekt krótkiego stażu pracy.
Centralna Informacja Emerytalna ma zostać udostępniona Polakom w 2025 roku. Jak poinformował “Business Insider” nowy rząd mimo podpisania ustawy nie robi żadnych kroków, aby zrealizować tę obietnicę.
Wszystko wskazuje na to, że dwucyfrowa kwota waloryzacji dobiegła końca. Pojawiły się informacje na temat tego, jak mogą wyglądać przyszłoroczne podwyżki rent i emerytur.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informacje dotyczące najwyższej oraz najniższej emerytury wypłacanej w Polsce. Rekordzista, który dostaje najwięcej pieniędzy, płacił składki ponad 60 lat. Osoba dostająca najniższe świadczenie nie kupiłaby nawet wody.
Emeryci raz do roku mogą liczyć na dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci 14. emerytury. Trafia ono do emerytów i rencistów, którzy mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych. Jakiej kwoty można spodziewać się w 2024 roku?
Osoby planujące przejście na emeryturę często muszą uważnie przeliczyć swoje przyszłe świadczenie. Może się okazać, że wysokość przelewów z ZUS będzie daleka od oczekiwań. Sprawdzamy, na jaką emeryturę można liczyć przy niewielkich zarobkach. Chodzi o przypadek kobiety, która przez 40 lat pracowała za najniższą krajową.
W Sejmie trwają prace nad wdrożeniem nowego projektu ustawy, w ramach którego wdowy i wdowce będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Może ono wynieść nawet 7600 zł. Na jakich zasadach przyznawana będzie renta wdowia? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Grupa emerytów otrzymała podwyżkę otrzymywanego dodatku do świadczeń. Od tego roku mogą liczyć na prawie 1,8 tys. zł. Kogo dotyczą te zmiany?
Około 8 milionów emerytów i rencistów otrzyma w najbliższym czasie listy z ZUS-u. W przesyłkach będą znajdować się dwie ważne decyzje – dotyczące waloryzacji i trzynastej emerytury.
Emerytury polskich gwiazd muzyki i kina wciąż zaskakują. Tym razem o swoich przelewach z ZUS opowiedział aktor Marek Włodarczyk. Okazuje się, że świadczenie jest groszowe.
Według najnowszego projektu ustawy o emeryturach stażowych, ta forma świadczenia miałaby obowiązywać już nawet od 1 lipca 2024 r. To jednak mało realny termin, bo prace posuwają się bardzo powoli. Optymizmem nie napawają też wyliczenia świadczeń, na które mogliby liczyć "młodsi" emeryci.
Wiele osób snuje marzenia o spędzeniu emerytury w innym kraju. Ostatecznie jednak mało kto decyduje się na ten krok, często z obawy o wysokie koszty życia. Jest jednak kilka atrakcyjnych miejsc w Europie, w których ceny są porównywalne do tych w Polsce.
Tegoroczne lato nie da nam odetchnąć finansowo. Trzeba szykować się na wyższe rachunki za prąd - wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na podwyżki musi być gotowe każde gospodarstwo domowe, a po kieszeni dostanie także większość emerytów. Może pomóc bon energetyczny, ale nie każdy go dostanie.
Legitymacja emeryta umożliwia posiadaczowi korzystanie z różnorodnych zniżek i ulg. Czy jest to jednak dokument, który musimy mieć stale przy sobie?
W 2024 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Na podstawie wprowadzonych zmian wiele osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Kogo obejmują nowe przepisy?
ZUS rozpoczął wysyłkę listów do seniorów. W ciągu najbliższych dni i tygodni emeryci i renciści dostaną w jednej kopercie dwie ważne informacje. Będzie to decyzja waloryzacyjna oraz decyzja o przyznaniu tzw. “trzynastki”. Czy ten list trzeba zachować na przyszłość?
Jeżeli myślisz o przejściu na emeryturę, możesz w każdej chwili sprawdzić wysokość swojego przyszłego świadczenia. W tym celu nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jeżeli pod ręką masz dowód osobisty i podstawowe informacje z ZUS, zrobisz to w mniej niż minutę.
W tym roku waloryzacji uległo świadczenie, o którym wielu emerytów nie wie, a inni zapominają o złożeniu wniosku. Z danych ZUS-u wynika, że pobiera je już ponad 112 tys. osób w całym kraju.
W rządzie trwają prace nad nowym programem, tzw. "babciowym", który ułatwi rodzicom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, a seniorom da możliwość aktywizacji i podreperowania domowego budżetu. Jak wskazują wyliczenia: seniorzy, którzy zdecydują się na odpłatną opiekę nad wnukami, mogą liczyć na podwyżkę emerytury w skali roku! Jak to możliwe?
Mirosław Zbrojewicz nie ma zamiaru iść na emeryturę artystyczną, ale zgodnie z PESEL-em pobiera już swoje świadczenie. W najnowszej rozmowie aktor otworzył się na temat wysokości swojej emerytury. Okazuje się, że Mirosław Zbrojewicz nie narzeka na przelewy z ZUS-u. Spodziewał się, że będzie gorzej.
Kiedy Książulo, znany youtuber kulinarny, pokazał borykający się z problemami bar pary emerytów, jego fanki i fani ruszyli ze wsparciem. Pod lokalem w Warszawie ustawiły się kolejki, dzięki czemu sympatyczna para będzie mogła choć na chwilę odetchnąć finansowo. Niestety, osób takich jak pani Grażyna i pan Zygmunt z baru Waga jest w Polsce dużo więcej.
Swoją emeryturę bierzemy za pewnik, ale są przypadki, gdy przelewy od ZUS mogą być mniejsze lub nawet zniknąć całkowicie. Ryzyko dotyczy osób, które wciąż pracują i dorabiają sobie do emerytury. Warto mieć to na uwadze, bo może się okazać, że zdaniem urzędników zarobimy... zbyt dużo. Przepisy są nieubłagane.
Po przejściu na emeryturę zyskujemy dostęp do kilku korzyści – jak choćby możliwość korzystania ze zniżek i ulg dedykowanych osobom 60+. Coraz większą popularność zyskuje także Karta Seniora, która również oferuje liczne przywileje. Czy to to samo, co “karta emeryta”?
"Powiększ swoją emeryturę", "żyj jako senior pełnią życia", "zdobądź pieniądze na wakacje i sanatorium". Tego rodzaju hasła towarzyszą reklamom promującym wśród osób 60+ tzw. renty dożywotnie. Seniorzy w TV i na ulotkach są zadowoleni, bo zdobyli comiesięczną rentę. Dostają ją w zamian za swoje mieszkanie, ale o tym w reklamach wspomina się tylko drobnym drukiem.
Takie emerytury w Polsce to rzadkość. Potrafią wprawić w zdziwienie nawet urzędników z ZUS. Mężczyzna z Zabrza po ostatniej waloryzacji dostał podwyżkę, której można tylko pozazdrościć. Emeryt jest już rekordzistą, bo dostaje najwyższe przelewy z ZUS w całej Polsce.