Wystarczy rzucić okiem na statystyki sprzedaży i już wiadomo, że Polacy mają jeden ulubiony ryż. Najczęściej sięgamy w sklepach po zwykły biały ryż długoziarnisty i od lat nie zmieniamy zdania. Warto jednak przynajmniej spróbować zmienić to przyzwyczajenie, bo jest jeden gatunek ryżu, który zostawia pozostałe daleko w tyle.
Nie każdy ma w domu krajalnicę, więc duże sieci sklepów już dawno zainstalowały je w swoich działach z pieczywem. Biedronka i Lidl zabraniają jednak krojenia ciepłego chleba. Dlaczego? Skąd się wziął i co ma na celu taki zakaz?
Niektóre przedmioty z okresu PRL-u osiągają dziś zaskakująco wysokie ceny. Z tego powodu warto sprawdzić, czy na strychu lub w piwnicy nie mamy jednego z kultowych zestawów ceramiki. Dziś może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że wielu Polaków używa do smażenia oliwy z oliwek. Uważamy, że jest najzdrowszym możliwym wyborem, i chętnie płacimy za butelkę nawet kilkadziesiąt złotych. Dietetycy mogą tylko rozłożyć ręce. Owszem, oliwa z oliwek jest zdrowa, ale po co przepłacać, skoro równie dobry olej kosztuje nawet kilkanaście razy mniej?
Truskawki to jeden z ulubionych letnich przysmaków Polaków. Popularne owoce można znaleźć w dyskontach i supermarketach, ale także w osiedlowych warzywniakach i na straganach oraz targowiskach. Okazuje się jednak, że sprzedawcy coraz częściej próbują oszukiwać swoich klientów. Jak rozpoznać polskie truskawki?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby po 50. roku życia piły dziennie minimum dwie szklanki mleka krowiego. Mleko uważane jest za cenny składnik diety, ale co jeśli nie lubimy jego smaku, cierpimy na nietolerancję laktozy, nie jemy lub ograniczamy spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego? Jest ratunek: to napoje roślinne, które są alternatywą dla mleka. Są smaczne i zdrowe: trzeba tylko wiedzieć, który wybrać.
Ogólnopolska Karta Seniora jest doskonałym rozwiązaniem dla osób 60+, które chcą oszczędzić na codziennych zakupach i przy korzystaniu z wielu usług. Trzeba jednak wiedzieć, które sklepy ją honorują. Jak wygląda to w sieci Carrefour?
Karta Seniora przysługuje każdej osobie, która ukończyła 60. rok życia. Dzięki niej można skorzystać z wielu korzystnych zniżek. Czy sieć drogerii Rossmann honoruje Karty Seniora?
Trudno znaleźć kogoś, kto choć raz nie zrobiłby zakupów przez internet. Zakupy online są często szybsze i łatwiejsze niż wyprawa i poszukiwanie wymarzonych produktów w sklepach stacjonarnych, ale niosą ze sobą również pewne niebezpieczeństwa. Jak ich uniknąć?
Każda osoba, która skończyła 60 lat, może bezpłatnie wyrobić sobie Kartę Seniora. Warto to zrobić, bo dzięki niej płacimy mniej za wiele usług, a często także za codzienne zakupy. Zniżki na Kartę Seniora obowiązują też w wybranych sklepach spożywczych. Sprawdzamy, czy w Biedronce również możemy liczyć na rabaty.
Karta Seniora to w wielu przypadkach najlepsza recepta na rosnące ceny. Dzięki niej płacimy mniej w kinach, teatrach, kawiarniach, sanatoriach czy salonach fryzjerskich. Zniżki na Kartę Seniora obowiązują też w wybranych sklepach spożywczych. Sprawdzamy, czy w sieci Lidl również możemy liczyć na korzystniejsze ceny.
Bieganie pomaga nie tylko naszej kondycji, ale może też podbudować odporność czy poprawić samopoczucie psychiczne. Przygodę z tym sportem można zacząć w każdym wieku. Zanim jednak jogging wejdzie nam w krew, warto zadbać o swoje obuwie. Ma to nie tylko wpływ na komfort biegu, ale również na nasze zdrowie. Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?
Wraz z wiekiem i ze zdobywaniem doświadczenia za kółkiem zmieniają się nasze potrzeby i wymagania co do wymarzonego auta. Czasami moc silnika i dodatkowe wyposażenie przestają być tak ważne jak np. wygodny fotel, pojemny bagażnik czy miejsca dla wszystkich członków rodziny. Jakie samochody są idealne dla osób w dojrzałym wieku?
Dietetycy są zgodni: osoby w dojrzałym wieku nie powinny unikać produktów mlecznych. Rekomendowana porcja to nawet trzy duże szklanki dziennie. Z mlekiem jest jednak pewien problem. U osób 50+ mogą nasilić się objawy nietolerancji laktozy, co wywołuje złe samopoczucie. Co wtedy?
Na polskich stołach goszczą dość rzadko. A szkoda, bo są prawdziwym skarbcem witamin. Szparagi, bo o nich mowa, są niskokaloryczne, smaczne, i dają naszemu organizmowi to, co zabiera czas. Mają właściwie tylko dwa minusy: stosunkowo wysoką cenę oraz bardzo krótki sezon. Mimo tego warto urozmaicić dietę o te cudowne warzywa.
Święta wielkanocne to szczególny czas dla katolików. Szczególny nie tylko z punktu widzenia religijnego. Tradycyjne, suto zastawione stoły poprzedzane są długimi kolejkami w sklepie i nerwowymi przygotowaniami potraw. No właśnie, a co, gdy zabraknie nam jakiegoś produktu spożywczego w święta? Czy będziemy musieli czekać na otwarcie Biedronki, Lidla, Kauflanda, Netto i innych marketów?
To zdarza się każdemu. Czasami na Wielkanoc zrobimy za dużo ciasta, kupimy zbyt wiele warzyw do sałatki albo o jeden bochenek chleba za dużo. Co robić z nadmiarem jedzenia? Za wszelką cenę warto je uratować i nie wyrzucać: by nie stracić ani żywności, ani pieniędzy. Mrożenie jest najlepsze, ale trzeba pamiętać o jednym.
Na większości stołów w Polsce zagoszczą w najbliższych dniach jajka. W wielkanocnym menu pojawią się w przeróżnej postaci: faszerowane, w sałatkach, lub jako składniki innych potraw. Czy powinniśmy powstrzymywać się przed ich jedzeniem, zwłaszcza jeżeli martwimy się o zdrowie i dobre wyniki badań? Sprawdźmy.
Prozdrowotne właściwości lamp solnych znane są nie od dzisiaj. To właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się w Polskich domach. Jak się okazuje, lampami powinny się szczególnie zainteresować osoby po czterdziestce. Dlaczego? Czy lampa solna rzeczywiście działa?
Kreatywność oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomych osób, zdaje się nie mieć granic. Teraz zaczaili się na... posiadaczy karty Moja Biedronka, uprawniającej do licznych zniżek. Szczególnie zagrożone są osoby starsze i seniorzy. Dlaczego?
Większość kuracjuszy w Polsce chwali sobie wizyty w sanatoriach. To szansa na powrót do zdrowia, odpoczynek oraz nowe znajomości. Nie wszyscy jednak wracają z Krynicy Zdrój czy Ciechocinka zadowoleni. Kuracjusze bez ogródek wytykają sanatoriom kiepską kuchnię. Od ich opinii aż włos jeży się na głowie!
Polacy jedzą za mało owoców - wynika z danych Eurostatu. Choć są to smaczne witaminowe bomby, o których zaletach nie trzeba nikogo przekonywać, to w naszej diecie goszczą zdecydowanie za rzadko. Jest jedno "ale". Pewien lubiany owoc może w pewnych przypadkach bardziej zaszkodzić niż pomóc. Powinny to wiedzieć zwłaszcza osoby przewlekle chore.
Wiosenne porządki czas zacząć. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia wiosny bez umycia okien po zimie. Zwykle robimy to jeszcze przez Wielkanocą. To żmudna i czasochłonna czynność, która na dodatek wymaga dużego wysiłku. W Polsce ruszył właśnie program, który wyręczy w tym osoby 75+. Kto może skorzystać?
Najlepiej smakuje z młodymi ziemniakami i koperkiem. W gorące letnie dni orzeźwia i syci. Zsiadłe mleko to zapomniany składnik codziennej diety. Często kojarzy się znam z dzieciństwem i obiadami "u dziadków" na wsi, ale czy osoby dorosłe nadal powinny pić zsiadłe mleko? Eksperci nie mają wątpliwości.
Ceny w sklepach coraz bardziej dają nam w kość. Wielu osobom renta czy emerytura ledwo starcza na rachunki i zaspokojenie podstawowych potrzeb, nie wspominając o drobnych przyjemnościach. Coraz więcej trzeba zapłacić też za sanatorium. Warto wiedzieć, że po 60. roku życia można za to wszystko płacić mniej. To łatwe.
Jest niezastąpiona o poranku, cudownie pachnie, a przede wszystkim jest najlepszą towarzyszką spotkań z bliskimi. Na temat kawy pokutuje jednak wiele żywieniowych mitów. Czy po 60-tce aby nie szkodzi naszemu zdrowiu? Sprawdzamy, jak jest naprawdę.
Sklepy nie od dzisiaj stosują różnego rodzaju triki marketingowe. Niestety, czasami zdarza się, że sytuacja wymyka się spod kontroli, a zachowanie supermarketu można nawet uznać za oszustwo. Tak właśnie było w przypadku tego mężczyzny, który swoją historią podzielił się w sieci.
Dzień Kobiet obchodzony jest od ponad 100 lat na całym świecie. 8 marca miał szczególne znaczenie w PRL. Najbardziej rozpoznawalne symbole święta z tych czasów to goździki, rajstopy i trudno dostępna kawa, która tego dnia nagle pojawiała się w zakładach pracy. Jaki obraz Dnia Kobiet został we wspomnieniach z PRL?