Trudno wyobrazić sobie codzienne szybkie zmywanie w kuchni bez gąbek kuchennych. Ale czy pamiętamy, by regularnie je wymieniać i unikać jednego błędu, który skraca ich żywotność? Od wyników badania naukowców, którzy sprawdzili, ile bakterii znajduje się w gąbkach, aż włos jeży się na głowie. Tymczasem wystarczy pamiętać o jednym, by gąbki nie stały się siedliskiem bakterii.
Październik to jeden z ostatnich momentów na zebranie tego “chwastu”, bo przy pierwszych przymrozkach zniknie. Żółtlica w Polsce jest inwazyjną rośliną, która szkodzi uprawom i spędza rolnikom sen z powiek, ale na świecie stosowana jest w kuchni jak warzywo lub przyprawa. Smakuje trochę jak mniej kwaśny szpinak, z nutami orzechowymi lub słonecznikowymi. Można jeść ją na surowo lub po przegotowaniu.
Ten grzyb może ważyć nawet od 8 do 20 kilogramów! Czasznica olbrzymia przypomina wielką purchawkę, ale ze swoją mniejszą “kuzynką” ma niewiele wspólnego. To jadalny grzyb, który jest doceniany przez wielu smakoszy za swój delikatny, lekko kwaskowaty smak. Jak donoszą grzybiarze, czasznicę można coraz częściej spotkać w lasach.
Wiele osób omija te grzyby na grzybobraniu, bo ich wygląd może być odstraszający. To słuszna decyzja, bo nigdy nie powinniśmy zbierać grzybów, co do których mamy wątpliwości. Doświadczeni grzybiarze potrafią jednak je rozpoznać i docenić ich delikatny smak oraz aromat. Borowiki ceglastopore najłatwiej spotkać w październiku, zwłaszcza na południu Polski.
Zaczynasz swój poranek od wypicia szklanki wody? Świetnie! To nie tylko oddala ryzyko odwodnienia, ale daje też wiele innych korzystnych dla zdrowia efektów. Ale czy woda ciepła działa na ciało lepiej od zimnej? Sprawdzamy, czy temperatura wody, którą pijemy rano, ma znaczenie.
Wielu Polaków tej jesieni wybierze się na grzyby. Część z nich może zastać w lesie tajemnicze karteczki, które wprawiają w niemałą konsternację. O co chodzi? Leśnik zabrał głos w sprawie, już wszystko stało się jasne.
Choć sklepy wypełnione są ogromną ilością warzyw, jedno z nich nie należy do popularnych w naszym kraju. Nie jest to dobra informacja, ponieważ mówi się, że jest najzdrowsze na świecie. O której roślinie mowa?
Wypalcowane i brudne sprzęty w kuchni to zmora wielu osób. Nic dziwnego, bowiem podczas gotowania nietrudno o pobrudzenie dłoni, którymi następnie dotykane są inne przedmioty. Jeśli twój toster, czajnik lub pokrywa od kuchenki, zamiast pięknie lśnić, wciąż wygląda nieestetycznie, ten sposób jest dla ciebie.
Sezon na grzyby w pełni, a wielu zbieraczy postanowi przyrządzić ze swoich zbiorów sos. Maślaki są do tego idealne, ponieważ charakteryzują się łagodnym smakiem, dopełniającym potrawy. Warto jednak zrezygnować ze śmietany i zastąpić ją innym produktem. Dzięki niemu sos będzie jeszcze bardziej kremowy i podbije smak grzybów.
Cukinia to jedno z uniwersalnych warzyw, po które chętnie sięgają Polacy. Jest stosunkowo łatwe w uprawie, a dodatkowo można je kupić w prawie każdym sklepie. Co robić, jeśli podczas jedzenia wyczujemy jej gorzki smak? O tym powinien wiedzieć każdy. Zagrożenie może być ogromne.
Jest takie powiedzenie, według którego śniadanie należy zjeść królewskie, obiad książęcy, a kolacje żebraczą. Dzięki prostej analogii nie ma więc wątpliwości, który z tych posiłków jest najważniejszy w hierarchii. Jednak jeśli ktoś nie jest rannym ptaszkiem lub żyje w ciągłym biegu, przyrządzanie pierwszego posiłku może przysparzać mu zwykle sporo trudności. Jest jednak sposób, aby sobie z tym poradzić.
W Polsce rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Wciąż jednak bliskie są nam wspomnienia ciepłych dni, przyjemnych spacerów podczas długich letnich wieczorów czy smaku świeżo zerwanych w ogródku warzyw i owoców. Aż chciałoby się, żeby ten smak został z nami dłużej. Jest na to sposób. Z zamknięciem aromatu lata w słoiku poradzą sobie nawet ci, którym do kuchni nie po drodze.
Gruzińska kiszonka z kapusty i buraków to idealna opcja na jesień. Jest prosta w przygotowaniu, pyszna, a do tego niesamowicie zdrowa i do tego wspiera odporność. Jak ją przygotować i w czym tkwi jej wyjątkowość?
Jedni nie przejmują się nimi zupełnie, inni unikają jak ognia. Pestki winogron są malutkie, ale ich smak i tekstura często powoduje, że wiele osób wybiera winogrona bezpestkowe. Niesłusznie, bo te niepozorne “maluchy” kryją w sobie wiele niedocenianych zalet dla urody i zdrowia.
W tym roku zamiast kiszonej kapusty na zimę zrób kiszonkę z innego warzywa. Pod ręką zawsze będzie słoik z pysznym dodatkiem do obiadu, a dobroczynne właściwości kiszonki uchronią przed jesienno-zimowymi chorobami. Burak to doskonały wybór.
Mieszkańcy Stabłowic, dzielnicy Wrocławia, walczą z podtopieniami. Woda wdarła się tam w środę nad ranem. Wrocławianie wspólnie podjęli walkę z żywiołem. Internet obiegły liczne relacje z akcji pomocowej. Internauci zwrócili uwagę na postawę "pani z Żabki", która była jedną z osób wspierających swoich sąsiadów oraz pracujące na miejscu służby.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularną wędliną znanej marki. W partii wędzonego bekonu w kostce znaleziono bakterię Listeria monocytogenes. Spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia i wywołać listeriozę - groźną chorobę. GIS podał szczegóły wycofanej partii.
To jeden z najpopularniejszych olejów stosowanych w polskiej kuchni. Niestety, często używamy go niezgodnie z przeznaczeniem. Olej słonecznikowy doskonale sprawdzi się w sałatkach i daniach na zimno, ale smażenie na nim mięs czy ryb to zły pomysł.
Warzywa bogate w błonnik mają szczególnie dobroczynne działanie dla zdrowia, gdy zaczniemy od nich posiłek. Naukowcy zbadali, jak organizm reaguje na poranną dawkę witamin. Okazuje się, że schrupanie warzywa przed głównym posiłkiem na śniadanie potrafi zdziałać cuda i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Tę roślinę nazywa się "kubańskim oregano", "miętą kubańską" lub "kubańskim tymiankiem". Jak zyskała tak wiele przydomków? To głównie zasługa jej bukietu smaków, który kojarzy się z intensywną kuchnią Ameryki Środkowej. Doskonale pasuje do ryb, bo balansuje i ukrywa intensywne zapachy.
Ten lokalny polski produkt nazywa się często "czarnym złotem". Nie bez powodu, bo to prawdziwy i unikatowy kulinarny skarb prosto z województwa świętokrzyskiego. W najnowszym rankingu serwisu TasteAtlas na drugim miejscu na liście najlepszych przetworów owocowych na świecie znalazła się śliwka szydłowska.
Turyści alarmują o cenach w Bieszczadach. Nawet chwilę po zakończonym sezonie nadal trzeba szykować się na duże wydatki. Ci, którzy wybrali się w tym kierunku na wypoczynek, muszą uzbroić swój portfel w sporą ilość gotówki. Jeden z turystów “pochwalił” się dość zaskakującym paragonem za pieczywo.
Jeżeli z dzisiejszego obiadu zostało ci jeszcze trochę ugotowanych ziemniaków, spokojnie odłóż je na jutro. W babcinej książce kucharskiej z PRL-u znaleźliśmy przepis na pyszną przekąskę. Wczorajsze ziemniaki będą idealne do zrobienia smacznych pączków kartoflanych.
Liście laurowe powinny być w każdej kuchni, bo to niezbędny dodatek do niezliczonych potraw. Ta obowiązkowa przyprawa ma też jedno inne przydatne i zaskakujące zastosowanie. Pomaga pozbyć się uciążliwego problemu z lodówkami. Wystarczy włożyć jeden listek. Przekonaj się!
Zarówno dorośli, jak i dzieci w Polsce, spożywają dwa razy więcej soli niż wynoszą zalecane dawki bezpieczne dla zdrowia - wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia.
Tę nietypową radę słyszy się w Polsce bardzo często. Jeżeli boli cię brzuch, napij się coli. Popularny słodki napój gazowany ma działać kojąco na dolegliwości żołądkowe. Ale dlaczego właściwie cola ma pomagać na bóle brzucha? I czy rzeczywiście działa? Sprawdzili to eksperci.
To danie często serwowane jest jako przystawka albo dodatek do głównego posiłku. Kojarzone jest przede wszystkim z kuchnią azjatycką, a w Polsce nie cieszy się dużą popularnością, chociaż dostępne jest w wielu sklepach. O czym mowa?
Herbata to jeden z napojów, po który Polacy chętnie sięgają niemalże każdego dnia. I choć wielu dodaje do niej ulubione dodatki, jedna z przypraw wydaje się nieoczywista i mało popularna. Wbrew pozorom przynosi szereg korzyści.