By znaleźć te grzyby trzeba mieć ogromne szczęście. Są jednak w Polsce osoby, które mogą pochwalić się takim wyczynem. Od kilku lat pojawiają się doniesienia, że do naszych lasów wróciła gąska sosnowa. To grzyb, który w wielu krajach świata osiąga zawrotne ceny. Wyróżnia się nietypowym zapachem.
Beata Śniechowska, zwyciężczyni drugiej edycji "Mastera Chefa", podzieliła się swoim przepisem na najlepsze domowe kotlety mielone. Restauratorka dodaje do nich jeden nietypowy składnik. Wychodzą przepyszne i bardzo soczyste.
Polacy uwielbiają ogórki kiszone, a wiele osób co roku robi zapas kolejnych słoików. Zdarza się jednak, że ostatecznie kiszonki wychodzą gazowane, a zalewa zmienia się w mętną i zmienia kolor na mleczny. Jak uniknąć tego problemu?
Po 65. roku życia nawyki żywieniowe powinny ulec zmianie, aby w pełni cieszyć się zdrowiem i zapobiegać licznym chorobom. Jeśli nie wiesz, co jeść, a z czego lepiej zrezygnować, skorzystaj z bezpłatnych diet od NFZ. Jak je otrzymać?
Trudno o bardziej popularny dodatek do tradycyjnych polskich dań. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju zjada każdego roku ok. 6 kg kapusty kiszonej. To dobrze, bo w codziennej diecie stanowi bardzo cenne źródło witamin i substancji mineralnych. Trzeba jednak wiedzieć, jak wybrać dobrą kapustę kiszoną, by nie była tylko smaczna, ale i zdrowa. Cenną radę ma Katarzyna Bosacka.
Jeżeli bardziej od naleśników cienkich lubisz te grubsze i puszyste, ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Wystarczy jedna drobna podczas przyrządzania ciasta. To szybkie i lubiane przez wszystkich danie stanie się jeszcze bardziej apetyczne. Nic dziwnego, bo właśnie tak robiły je nasze babcie.
Dietetycy zachęcają seniorów do ograniczenia soli w diecie. Eksperci zalecają, by nie jeść jej więcej niż 5 gramów dziennie. To niecała łyżeczka. Polacy spożywają jej tymczasem nawet trzy razy więcej. Co zrobić, by ograniczyć sól, ale nie rezygnować ze smacznych potraw? Podajemy listę zdrowszych zamienników dla soli.
W PRL często piekło się sernik z nietypowym dodatkiem. Dzięki temu zawsze wychodził pulchny, wilgotny, i dłużej zachowywał świeżość. Ten babciny patent na przepyszny sernik o unikalnej teksturze to dodanie do masy serowej ugotowanych ziemniaków. Podajemy przepis prosto z książki kucharskiej z PRL.
Do swojej codziennej rutyny warto dodać picie jednej łyżki cennego oleju, który w dłuższej perspektywie może poprawić zdrowie i komfort życia. Dlaczego olej lniany jest tak dobry dla naszego organizmu i jak należy go przyjmować? Jakich efektów możemy się spodziewać?
W mediach społecznościowych nie brakuje pomysłów na obiad, a kulinarna branża stale się rozwija. Jedna z internautek regularnie chwali się pomysłami na tanie i wartościowe obiady, a ponadto jest prawdziwą królową promocji. Jakiś czas temu pokazała, jak ugotować obiad dla 6 osób za jedyne 15 zł.
Sezon letni w pełni, a wiele osób spędza urlop nad morzem. Choć relaks na plaży może wydawać się błogi, niektórzy nie mogą znieść wszechobecnego piasku, który przykleja się do skóry. Jak skutecznie się go pozbyć nawet wtedy, gdy wcześniej posmarowaliśmy się kremem z filtrem lub wyszliśmy z wody? Turyści mają na to sprawdzony patent.
Taką surówkę przyrządzało się na rodzinne obiady w PRL. Cykoria to uniwersalne warzywo, które doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Na dodatek dobrze działa na trawienie, a odpowiednio dobrane dodatki podbiją jej smak. Warto spróbować!
Ten słodki i gęsty napój odżywi naszą skórę witaminą C i beta-karotenem, niezbędnym do utrzymania jej w dobrej kondycji. Do przygotowania potrzebny będzie jeden owoc, który dostaniemy w Lidlu czy Biedronce za ok. 8 zł. Smakuje pysznie i jest bardzo zdrowy.
Dla wielu z nas rozpoczęcie dnia od szklanki wody to obowiązkowy rytuał. Jeden dodatek do wody sprawdzi się lepiej od cytryny, bo nada jej łagodniejszego, ale równie rześkiego smaku. Szczególnie docenimy to pijąc wodę o poranku. Przyjemnie jest zacząć dzień od odświeżającego napoju.
Polacy uwielbiają ogórki i to w przeróżnej postaci. Kiszone, korniszony, na słodko, ostro czy słono. A co powiecie na ogórki po watykańsku? Ten przepis może was zaskoczyć, jednak zapewniamy, że są przepyszne.
Na zielono oznaczony jest zdrowy chleb razowy, a na pomarańczowo - również uznawana powszechnie za zdrową oliwa z oliwek. O co tutaj chodzi? Na opakowaniach rozmaitych produktów spożywczych można znaleźć oznaczenie składające się z pięciu liter. To tzw. ocena "Nutri-Score". Wbrew pozorom, nie mówi nam wprost o tym, czy dana żywność jest zdrowa, czy też niezdrowa.
Naleśniki: w rulonie, w trójkącie, a może bez zawijania? Każdy ma swój ulubiony sposób przygotowywania i jedzenia tej pysznej przekąski. Istnieje jeszcze jeden bardzo pomysłowy patent na podanie naleśników. Najlepiej sprawdzi się, gdy chcemy zjeść je z wieloma dodatkami.
To tylko kilka niedrogich składników, a powstaje z nich pyszne danie na obiad albo na kolację. Smak tej kultowej zapiekanki wiele osób doskonale pamięta jeszcze z PRL. Często była "ratunkowym" daniem, kiedy lodówka świeciła pustkami. Nie ujmuje to jednak jej pysznego smaku. Podajemy przepis.
Kawa to jeden z napojów, bez którego wiele osób wręcz nie wyobraża sobie życia. Można ją podawać na wiele sposobów, jednak jeśli zależy ci na redukcji wagi, warto skorzystać z pewnej przyprawy, która potrafi zdziałać cuda.
Choć urlop spędzany nad polskim morzem najczęściej kojarzy się z goframi, lodami i smażoną rybą, okazuje się, że na stołach wypoczywających królują również inne potrawy. Turecki specjał podbił serca turystów. A jak wykonać go samodzielnie w domu? Wyjaśniamy.
Bita śmietana z owocami, słynny deser Ambrozja, krem sułtański - to słodkości, które pamiętamy z PRL dzięki popularnym wtedy cukierniom Hortex. W lubianych barach podawano też ówczesną wersję deseru, która przypominała znane dziś z barów fast food shaki. Była to kremowa kawa mrożona.
W ostatnim czasie cynamonki podbiły serca Polaków, a w sieci mnożą się kolejne przepisy na ten słodki specjał. Jedna z internautek pochwaliła się, że dodaje do nich warzywo. Choć to połączenie może wydawać się bardzo odważne, warto przekonać się do potrawy, wykonując ją własnoręcznie.
Kto nie lubi placków ziemniaczanych? Te wykonane według przepisu Katarzyny Bosackiej mają dwie potężne przewagi nad innymi. Smakują jeszcze lepiej od "zwykłych" i są jednocześnie nieco zdrowsze. Wszystko dzięki dodatkom, które dodają im wartości odżywczych.
Cukinia to królowa lata, a wieku Polaków uwielbia to warzywo nie tylko za łatwość w wyhodowaniu, ale również pyszny smak i wszechstronność. Choć wielu nie może przekonać się do kiszonej cukinii, zapewniamy, że ten przepis odmieni waszą kuchnię.
Kiedy niespodziewanie najdzie cię ochota na coś słodkiego, warto sięgnąć po zdrowy substytut, który zaspokoi pragnienie, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na zdrowie tak bardzo, jak wysoko przetworzone, pełne cukru słodycze. Daktyle sprawdzą się idealnie, a także mogą posłużyć jako składnik zdrowego deseru lub ciasta. Jakie mają właściwości?
Helen Tinsle przyszła na świat w 1919 roku i w tym roku skończy 105 lat. Jak relacjonują jej bliscy, kobieta jest charakterna, a przy tym zabawna i kochana. Cieszy się sprawnością umysłową, a przez lata wypracowała sobie styl życia, dzięki któremu dożyła tak sędziwego wieku. Okazuje się, że każdego dnia spożywa jeden produkt, który zapewne większość z Was ma w swojej kuchni.
Za nami fala upałów, ale kolejne prognozy wskazują, że niebawem Polskę ponownie nawiedzą wysokie temperatury. Jak odżywiać się w gorące dni, aby czuć się dobrze? Warto ze swojej diety wykluczyć kilka produktów, które utrudniają znieść upał.
Sezon na grzybobranie już się zaczął, a wiele osób zdecyduje się na zamrożenie części zbiorów, by cieszyć się świeżymi potrawami zimą. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio przygotować grzyby, aby po rozmrożeniu nie były gorzkie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby.