Ta pasta była w PRL przebojem na śniadania i kolacje. Najczęściej przygotowywano ją na bazie wędzonych szprotek z puszki. W tej formie nadal sprawdza się doskonale, choć dziś można pokusić się o drobne innowacje. Przypominamy przepis na pyszny, choć nieco zapomniany dodatek do kanapki.
Trwa sezon grillowy, więc wiele osób poszukuje ciekawych przepisów będących miłą odmianą dla tradycyjnej kiełbasy i karkówki. Na rozżarzone węgle może trafić nie tylko mięso, ale też warzywa, z czego chętnie korzystają wegetarianie. Jest jedno warzywo, które idealnie nadaje się na grilla — nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze posiada szereg cennych substancji odżywczych. Warto go spróbować.
W dyskusjach na temat diet można spotkać się ze stanowiskiem, że nie należy jeść pomidorów razem z białym serem i twarogami. To dlatego, że zawarte w nich związki miałyby reagować i tworzyć szkodliwe dla zdrowia substancje. Ile w tym prawdy? Czy trzeba odmawiać sobie pysznej kanapki z twarożkiem i pomidorem? Sprawdzamy.
Myśląc o kwiatach, oczami wyobraźni widzimy piękne bukiety w ozdobnych wazonach. Ale kwiaty mają więcej zastosować niż tylko to dekoracyjne. Jak się okazuje, wiele z nich z powodzeniem można dodać do... posiłku. Tym samym danie stanie się nie tylko pyszne, ale i wyjątkowo piękne.
Ryba na grilla musi być przede wszystkim świeża. O rzuceniu na ruszt mrożonek, takich jak pangi czy miruny, możemy zapomnieć. Rozpadną się, stracą swoją teksturę i będą niesmaczne. Trzeba więc sięgnąć po świeże ryby, a z grillem bardzo “lubi się” dorada. Nie dość, że jest smaczna, to kryje w sobie skarbnicę zdrowia.
Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, które jednak nie zawsze łatwo osiągnąć. Jak się bowiem okazuje, duże znaczenie ma nie tylko to, “co” jemy, ale również “jak” jemy. Sprawdź, w jaki sposób jeść, by zadbać o figurę.
Wiele osób sądzi, że w popularnych supermarketach dostaniemy tylko hurtowo wypiekane pieczywo niskiej jakości, a po dobry chleb trzeba iść do rzemieślniczej piekarni. To błąd, bo także i w dyskontach można trafić na smaczne i zdrowe wypieki. W ofercie Lidla uwagę dietetyków przyciąga jeden rodzaj chleba żytniego. Uznawany jest za najzdrowszy chleb z Lidla.
Suplementy diety to produkty, które ułatwiają uzupełnienie ważnych dla organizmu składników odżywczych. Powinni sięgać po nie przede wszystkim osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami, ale także seniorzy czy sportowcy. Stojąc przed wyborem suplementów należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakich? Radzi magister farmacji Jolanta Opieka.
W czasach PRL-u na sklepowych półkach można było znaleźć niewiele produktów, co z pewnością pobudzało kreatywność gotujących. Nawet przy braku słodkości zaradna gospodyni potrafiła stworzyć coś pysznego, co zaspokoi apetyt na słodycze. Hitem były małe ciasteczka, do których przygotowania wystarczyły zaledwie trzy produkty. Pamiętasz ten smak?
Tego warzywa raczej nie znajdziemy w dyskontach i marketach. Lepiej poszukać go na małych bazarach i u lokalnych hodowców. W krajach śródziemnomorskich jest dużo bardziej popularny. A szkoda, bo ogórek melonowy subtelnie różni się w smaku od "zwykłego" ogórka i w czasie upałów jest świetnym dodatkiem do potraw i kanapek. Ostatnio doceniła go nawet zwyciężczyni "Master Chefa".
Lokale z kebabem stały się nieodłączną częścią polskiego krajobrazu. Na wakacjach często sięgamy po tę przekąskę, bo jest łatwo dostępna, niedroga i smaczna. Okazuje się jednak, że zamawiając kebab z wołowiny, możemy dostać coś zupełnie innego. Tak wynika z badań, które zlecili reporterzy programu "Uwaga" w TVN.
Sola jest uznawana za jedna z najsmaczniejszych ryb dostępnych na rynku. Niestety, łatwo ją pomylić z innym okazem, który nie tylko gorzej smakuje, ale ma też zdecydowanie mniej wartości odżywczych. Sprzedawcy nagminnie to wykorzystują i proponują klientom "fałszywą solę". Sprawdź, jak nie dać się nabrać.
Grupa seniorów w Polsce ma prawo do otrzymywania bezpłatnych obiadów i pomocy żywnościowej. Chodzi o rządowy program "Posiłek w szkole i w domu". Osoby, które spełniają kryteria, mogą dostać świadczenie na zakup posiłku lub samą żywność, np. w postaci produktów spożywczych lub gotowych obiadów.
Dietetycy twierdzą, że powinniśmy ją jeść przynajmniej raz w tygodniu, a smakosze chwalą za pyszny, delikatny smak. Ostrobok to morska ryba bogata w cenne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. Problem może być tylko z zakupem. Gdy tylko w sklepach pojawią się świeże ostroboki, znikają z lodówek błyskawicznie. Wiadomo, skąd popularność tej niewielkiej ryby.
Jajka to podstawa wielu dań i wypieków. Chętnie jemy je na śniadanie lub kolację, dodajemy do sałatek, ciast i innych potraw. Jednak nie każdy może po nie sięgać. Czasem przemawiają za tym względy zdrowotne, a czasem etyczne. Co wtedy? Jak się okazuje, jest jeden produkt, którym z powodzeniem można zastąpić jajka.
Ma mało kalorii, jest lekkostrawny, a pod względem zawartości białka bije na głowę inne jogurty. Świetnie smakuje sam, z owocami, albo jako baza do potraw. Wspomaga odchudzanie i jest cenny w diecie cukrzyków. To tylko niektóre z zalet islandzkiego jogurtu, który w Polsce wybierany jest rzadziej od jogurtu naturalnego.
Temperatury są coraz wyższe i coraz łatwiej o odwodnienie. Zbyt mało wody w organizmie stwarza wielkie ryzyko dla zdrowia: zaczyna się od bólu głowy i osłabienia, a może skończyć się na utracie przytomności i licznych poważnych powikłaniach. Jest grupa osób, która latem powinna szczególnie uważać na nawodnienie.
"Zaparzę sobie meliskę". To często pierwsza myśl, gdy czujemy się zestresowani. Ta roślina uznawana jest za naturalny środek uspokajający, ale ma znacznie więcej zalet. Co właściwie dzieje się z naszym ciałem, gdy często sięgamy po melisę? I czy można ją przedawkować?
"Na świecie to byłoby zdzierstwo, a w Polsce to norma" - tak pisze nasz czytelnik o paragonie, który otrzymał w restauracji we Władysławowie. Pan Mariusz poszedł z rodziną na obiad do jednego z dobrze ocenianych lokali. Twierdzi, że "musiał dopłacić do rachunku 32 zł", bo obsługa nie chciała podać mu bezpłatnej wody z kranu, o którą prosił.
Jak wiadomo, każdy ma swój gust i to, co smakuje jednemu, niekoniecznie będzie odpowiadać komuś innemu. Faktem jest jednak, że są takie dania i smaki, które pasują większości z nas. Nie inaczej jest w przypadku ryb. Jak się okazuje, jest jeden gatunek ryby, który cechuje się wyjątkowo delikatnym i kruchym mięsem, ale przez Polaków wciąż jest niedoceniany. Chodzi o... solę.
Wydawałoby się, że trądzik to domena dojrzewania, ale tak naprawdę nieestetyczne wypryski mogą się pojawić w każdym wieku. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym m.in. dieta. Jak się okazuje, są takie produkty, które mogą być powodem coraz większej liczby pryszczy. Lepiej natychmiast usunąć je z jadłospisu.
Ogórki to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce, które jest częstym dodatkiem do obiadów i sałatek. To wdzięczny produkt, który można przygotować na wiele sposobów. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, które ogórki wybrać? Jak się okazuje, jedne z nich mają nieporównywalnie więcej wartości odżywczych i to właśnie one powinny jak najczęściej lądować na talerzach.
Wiadomo, po jakie pieczywo powinny sięgnąć w Biedronce osoby chore na cukrzycę. Bochenek ten ma krótki i prosty skład. Nie znajdziemy w nim dodatku cukru. Nie jest też sztucznie barwiony karmelem. Chleb z mąki żytniej z Biedronki nie ma sobie równych.
Takiego serialu kulinarnego nie było jak dotąd w polskiej telewizji. TVP pokazała już 10 odcinków, a fani na Facebooku pytają tylko kiedy kolejne. Nic dziwnego, bo serial "Historia kuchni polskiej" to unikatowa produkcja, która odsłania przed widzami tajemnice kulinarnego dziedzictwa Polski.
W lasach pojawiły się pierwsze kurki. Widać to także na bazarach: handlarze oferują te lubiane grzyby w zawrotnych cenach. Trzeba zapłacić nawet 120 - 150 zł za kilogram. Szukając kurek samodzielnie trzeba uważać. Mniej zaawansowani grzybiarze często mylą je w lasach z trującym grzybem, zwanym “fałszywą kurką”.
Masz nagłą ochotę na coś słodkiego, a w domu jest tylko czekolada po dacie ważności. Czy można ją zjeść? A może to niebezpieczne dla zdrowia? Dla amatorów słodyczy mamy dobre wiadomości. W większości przypadków czekolada wciąż nadaje się do spożycia. Jest tylko jedno "ale".
Od dawna wiadomo, że "jesteś tym, co jesz". To właśnie dlatego codzienna dieta ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowia całego organizmu. Są takie dania, które wpływają na niego wyjątkowo niekorzystnie, powodując nie tylko choroby, ale również nasilając lęk i pogarszając samopoczucie. Sprawdź koniecznie, o jakie potrawy chodzi.
Lepsze te od Magdy Gessler, czy te z Olsztynka? O tej porze roku smakosze z całej Polski dyskutują o jednym przysmaku. Każdy ma swoje preferencje co do jagodzianek - jedni wolą te wypchane po brzegi owocami, inni doceniają pulchne ciasto drożdżowe. A jak smakowałyby jagodzianki, gdyby przyrządzić je według wskazówek słynnej kucharki Lucyny Ćwierczakiewiczowej?