Grupa seniorów w Polsce ma prawo do otrzymywania bezpłatnych obiadów i pomocy żywnościowej. Chodzi o rządowy program "Posiłek w szkole i w domu". Osoby, które spełniają kryteria, mogą dostać świadczenie na zakup posiłku lub samą żywność, np. w postaci produktów spożywczych lub gotowych obiadów.
Dietetycy twierdzą, że powinniśmy ją jeść przynajmniej raz w tygodniu, a smakosze chwalą za pyszny, delikatny smak. Ostrobok to morska ryba bogata w cenne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. Problem może być tylko z zakupem. Gdy tylko w sklepach pojawią się świeże ostroboki, znikają z lodówek błyskawicznie. Wiadomo, skąd popularność tej niewielkiej ryby.
Jajka to podstawa wielu dań i wypieków. Chętnie jemy je na śniadanie lub kolację, dodajemy do sałatek, ciast i innych potraw. Jednak nie każdy może po nie sięgać. Czasem przemawiają za tym względy zdrowotne, a czasem etyczne. Co wtedy? Jak się okazuje, jest jeden produkt, którym z powodzeniem można zastąpić jajka.
Ma mało kalorii, jest lekkostrawny, a pod względem zawartości białka bije na głowę inne jogurty. Świetnie smakuje sam, z owocami, albo jako baza do potraw. Wspomaga odchudzanie i jest cenny w diecie cukrzyków. To tylko niektóre z zalet islandzkiego jogurtu, który w Polsce wybierany jest rzadziej od jogurtu naturalnego.
Temperatury są coraz wyższe i coraz łatwiej o odwodnienie. Zbyt mało wody w organizmie stwarza wielkie ryzyko dla zdrowia: zaczyna się od bólu głowy i osłabienia, a może skończyć się na utracie przytomności i licznych poważnych powikłaniach. Jest grupa osób, która latem powinna szczególnie uważać na nawodnienie.
"Zaparzę sobie meliskę". To często pierwsza myśl, gdy czujemy się zestresowani. Ta roślina uznawana jest za naturalny środek uspokajający, ale ma znacznie więcej zalet. Co właściwie dzieje się z naszym ciałem, gdy często sięgamy po melisę? I czy można ją przedawkować?
"Na świecie to byłoby zdzierstwo, a w Polsce to norma" - tak pisze nasz czytelnik o paragonie, który otrzymał w restauracji we Władysławowie. Pan Mariusz poszedł z rodziną na obiad do jednego z dobrze ocenianych lokali. Twierdzi, że "musiał dopłacić do rachunku 32 zł", bo obsługa nie chciała podać mu bezpłatnej wody z kranu, o którą prosił.
Jak wiadomo, każdy ma swój gust i to, co smakuje jednemu, niekoniecznie będzie odpowiadać komuś innemu. Faktem jest jednak, że są takie dania i smaki, które pasują większości z nas. Nie inaczej jest w przypadku ryb. Jak się okazuje, jest jeden gatunek ryby, który cechuje się wyjątkowo delikatnym i kruchym mięsem, ale przez Polaków wciąż jest niedoceniany. Chodzi o... solę.
Wydawałoby się, że trądzik to domena dojrzewania, ale tak naprawdę nieestetyczne wypryski mogą się pojawić w każdym wieku. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym m.in. dieta. Jak się okazuje, są takie produkty, które mogą być powodem coraz większej liczby pryszczy. Lepiej natychmiast usunąć je z jadłospisu.
Ogórki to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce, które jest częstym dodatkiem do obiadów i sałatek. To wdzięczny produkt, który można przygotować na wiele sposobów. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, które ogórki wybrać? Jak się okazuje, jedne z nich mają nieporównywalnie więcej wartości odżywczych i to właśnie one powinny jak najczęściej lądować na talerzach.
Wiadomo, po jakie pieczywo powinny sięgnąć w Biedronce osoby chore na cukrzycę. Bochenek ten ma krótki i prosty skład. Nie znajdziemy w nim dodatku cukru. Nie jest też sztucznie barwiony karmelem. Chleb z mąki żytniej z Biedronki nie ma sobie równych.
Takiego serialu kulinarnego nie było jak dotąd w polskiej telewizji. TVP pokazała już 10 odcinków, a fani na Facebooku pytają tylko kiedy kolejne. Nic dziwnego, bo serial "Historia kuchni polskiej" to unikatowa produkcja, która odsłania przed widzami tajemnice kulinarnego dziedzictwa Polski.
W lasach pojawiły się pierwsze kurki. Widać to także na bazarach: handlarze oferują te lubiane grzyby w zawrotnych cenach. Trzeba zapłacić nawet 120 - 150 zł za kilogram. Szukając kurek samodzielnie trzeba uważać. Mniej zaawansowani grzybiarze często mylą je w lasach z trującym grzybem, zwanym “fałszywą kurką”.
Masz nagłą ochotę na coś słodkiego, a w domu jest tylko czekolada po dacie ważności. Czy można ją zjeść? A może to niebezpieczne dla zdrowia? Dla amatorów słodyczy mamy dobre wiadomości. W większości przypadków czekolada wciąż nadaje się do spożycia. Jest tylko jedno "ale".
Od dawna wiadomo, że "jesteś tym, co jesz". To właśnie dlatego codzienna dieta ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowia całego organizmu. Są takie dania, które wpływają na niego wyjątkowo niekorzystnie, powodując nie tylko choroby, ale również nasilając lęk i pogarszając samopoczucie. Sprawdź koniecznie, o jakie potrawy chodzi.
Lepsze te od Magdy Gessler, czy te z Olsztynka? O tej porze roku smakosze z całej Polski dyskutują o jednym przysmaku. Każdy ma swoje preferencje co do jagodzianek - jedni wolą te wypchane po brzegi owocami, inni doceniają pulchne ciasto drożdżowe. A jak smakowałyby jagodzianki, gdyby przyrządzić je według wskazówek słynnej kucharki Lucyny Ćwierczakiewiczowej?
Czerwiec to czas, kiedy na drzewach zaczynają się pojawiać piękne, soczyste i czerwone wiśnie. Wielbiciele tych słodko-kwaśnych owoców z wytęsknieniem czekają na moment, gdy będą mogli zerwać je z drzewa. Niektórzy są tak spragnieni tego smaku, że sięgają po owoce jeszcze zanim te zdążą całkiem dojrzeć. To duży błąd, który może się skończyć dolegliwościami żołądkowymi!
Kuchnia naszych południowych sąsiadów to nie tylko knedliki, smażony ser czy słynna zupa "czesneczka". Od dawna w Czechach parzy się nietypową herbatę. W Polsce jest mało znana, ale turyści często przywożą z Pragi jej pełne słoiczki. Chodzi o przepyszną herbatę pieczoną.
To warzywo strączkowe jest znane od starożytności, dlatego przez wieki urosło wokół niego wiele mitów. Dziś wiemy, że nie ma czego się bać. Bób, bo o nim mowa, jest bogaty w witaminy i stanowi cenne źródło białka. Martwić może jedynie cena. Czasami może przyprawić o zawrót głowy.
Z pozoru niewinne danie instant wywołuje wiele kontrowersji. Buldak, zupka w formie makaronu do zalania wrzątkiem, została wycofana ze sprzedaży w Danii. Powodem są obawy o szkodliwe działanie dla zdrowia. W Polsce możemy kupić ją bez problemu, nawet w Lidlu czy Biedronce. Czy rzeczywiście trzeba jej unikać? Sprawdzamy.
Mieszkanie z dorosłymi dziećmi to czasami pole minowe pełne konfliktów. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i nawyki, które bardzo trudno zmienić. Przekonała się o tym pani Ewa, która mieszka razem z 38-letnim synem. Zdaniem pani Ewy, nie zachowuje się on tak, jak trzeba.
Myśląc o wyborze zieleniny na obiad lub sałatkę, Polacy najczęściej sięgają po sałatę lodową, masłową, czy roszponkę. Tymczasem inna zielenina jest bogatsza w składniki odżywcze i ma więcej prozdrowotnych właściwości. A na dodatek jest bardzo smaczna. Dietetycy nie bez powodu coraz częściej namawiają na jarmuż.
Gdy tylko ten sprzęt pojawia się w ofertach dyskontów, błyskawicznie znika z półek. Tak będzie i tym razem. Lidl zapowiedział, że na jego półki trafią frytkownice beztłuszczowe. Tzw. air fryery szturmem podbijają kuchnie na całym świecie. Nic dziwnego, bo pozwalają gotować zdrowo i oszczędnie.
Wywodzą się z Bliskiego Wschodu i mimo że często można je spotkać na sklepowych półkach również w Polsce, to wciąż są niedocenianym produktem. Mowa o... ziarnach sezamu, które są idealnym dodatkiem do różnego rodzaju dań, poprawiając ich smak, a jednocześnie wywierając korzystny wpływ na zdrowie.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia stawiają sprawę jasno: nie powinniśmy jeść więcej niż 5 gramów soli dziennie. To niecała łyżeczka. Polacy spożywają jej tymczasem nawet trzy razy więcej - wynika z badań statystycznych. Czy oprócz zmiany diety możemy wybrać "zdrowszą" sól? To nie tak proste, jak się wydaje.
Te niezwykłe nasiona zaliczane są do gatunku "superfood", czyli nieprzetworzonej żywności zawierającej szereg ważnych dla zdrowia substancji odżywczych. Siemię lniane, bo o nim mowa, świetnie wpływa na układ pokarmowy i jest niezwykle cenne dla prawidłowej pracy jelit. Sprawdź, dlaczego powinno się stać obowiązkowym elementem twojej diety i w jaki sposób można je przyjmować.
Takie miejsca na gastronomicznej mapie Polski to już rzadkość. Książulo, popularny youtuber kulinarny, odwiedził nietypowy bar mleczny w Krakowie. Nietypowy, bo ukryty w budynku lokalnej przychodni. Dania okazały się pyszne, ale i youtuber, i jego widzowie, zachwycili się szefową lokalu.
Raz na jakiś czas warto zmienić coś w diecie. Jeżeli do tej pory na naszych stołach głównym dodatkiem do pierwszego dnia były ziemniaki, ryż lub kasze, to następnym razem sięgnijmy po coś zupełnie innego. To warzywo zaliczane jest do "superfoods", czyli do jedzenia wyjątkowo cennego dla zdrowia.