Czerwiec to czas, kiedy na drzewach zaczynają się pojawiać piękne, soczyste i czerwone wiśnie. Wielbiciele tych słodko-kwaśnych owoców z wytęsknieniem czekają na moment, gdy będą mogli zerwać je z drzewa. Niektórzy są tak spragnieni tego smaku, że sięgają po owoce jeszcze zanim te zdążą całkiem dojrzeć. To duży błąd, który może się skończyć dolegliwościami żołądkowymi!
Kuchnia naszych południowych sąsiadów to nie tylko knedliki, smażony ser czy słynna zupa "czesneczka". Od dawna w Czechach parzy się nietypową herbatę. W Polsce jest mało znana, ale turyści często przywożą z Pragi jej pełne słoiczki. Chodzi o przepyszną herbatę pieczoną.
To warzywo strączkowe jest znane od starożytności, dlatego przez wieki urosło wokół niego wiele mitów. Dziś wiemy, że nie ma czego się bać. Bób, bo o nim mowa, jest bogaty w witaminy i stanowi cenne źródło białka. Martwić może jedynie cena. Czasami może przyprawić o zawrót głowy.
Z pozoru niewinne danie instant wywołuje wiele kontrowersji. Buldak, zupka w formie makaronu do zalania wrzątkiem, została wycofana ze sprzedaży w Danii. Powodem są obawy o szkodliwe działanie dla zdrowia. W Polsce możemy kupić ją bez problemu, nawet w Lidlu czy Biedronce. Czy rzeczywiście trzeba jej unikać? Sprawdzamy.
Mieszkanie z dorosłymi dziećmi to czasami pole minowe pełne konfliktów. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i nawyki, które bardzo trudno zmienić. Przekonała się o tym pani Ewa, która mieszka razem z 38-letnim synem. Zdaniem pani Ewy, nie zachowuje się on tak, jak trzeba.
Myśląc o wyborze zieleniny na obiad lub sałatkę, Polacy najczęściej sięgają po sałatę lodową, masłową, czy roszponkę. Tymczasem inna zielenina jest bogatsza w składniki odżywcze i ma więcej prozdrowotnych właściwości. A na dodatek jest bardzo smaczna. Dietetycy nie bez powodu coraz częściej namawiają na jarmuż.
Gdy tylko ten sprzęt pojawia się w ofertach dyskontów, błyskawicznie znika z półek. Tak będzie i tym razem. Lidl zapowiedział, że na jego półki trafią frytkownice beztłuszczowe. Tzw. air fryery szturmem podbijają kuchnie na całym świecie. Nic dziwnego, bo pozwalają gotować zdrowo i oszczędnie.
Wywodzą się z Bliskiego Wschodu i mimo że często można je spotkać na sklepowych półkach również w Polsce, to wciąż są niedocenianym produktem. Mowa o... ziarnach sezamu, które są idealnym dodatkiem do różnego rodzaju dań, poprawiając ich smak, a jednocześnie wywierając korzystny wpływ na zdrowie.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia stawiają sprawę jasno: nie powinniśmy jeść więcej niż 5 gramów soli dziennie. To niecała łyżeczka. Polacy spożywają jej tymczasem nawet trzy razy więcej - wynika z badań statystycznych. Czy oprócz zmiany diety możemy wybrać "zdrowszą" sól? To nie tak proste, jak się wydaje.
Te niezwykłe nasiona zaliczane są do gatunku "superfood", czyli nieprzetworzonej żywności zawierającej szereg ważnych dla zdrowia substancji odżywczych. Siemię lniane, bo o nim mowa, świetnie wpływa na układ pokarmowy i jest niezwykle cenne dla prawidłowej pracy jelit. Sprawdź, dlaczego powinno się stać obowiązkowym elementem twojej diety i w jaki sposób można je przyjmować.
Takie miejsca na gastronomicznej mapie Polski to już rzadkość. Książulo, popularny youtuber kulinarny, odwiedził nietypowy bar mleczny w Krakowie. Nietypowy, bo ukryty w budynku lokalnej przychodni. Dania okazały się pyszne, ale i youtuber, i jego widzowie, zachwycili się szefową lokalu.
Raz na jakiś czas warto zmienić coś w diecie. Jeżeli do tej pory na naszych stołach głównym dodatkiem do pierwszego dnia były ziemniaki, ryż lub kasze, to następnym razem sięgnijmy po coś zupełnie innego. To warzywo zaliczane jest do "superfoods", czyli do jedzenia wyjątkowo cennego dla zdrowia.
Tradycyjny polski ser z Podhala został doceniony na całym świecie. Jak wynika z najnowszego rankingu serwisu Taste Atlas, poświęconego tradycyjnej kuchni ze świata, owczy ser z Polski znalazł się w czołówce najlepszych serów. Daleko w tyle zostawił nawet oscypka.
O cenach tych owoców krążą już legendy. Na szczęście czereśnie są z reguły drogie tylko na początku sezonu. Powoli można je już dostać w przystępnych cenach. Warto wybrać i kupić te najlepsze. Zdaniem smakoszy i sadowników, jedna odmiana wyróżnia się na tle innych. Jak ją rozpoznać?
Rośliny podczas kiełkowania wytwarzają olbrzymie ilości cennych składników odżywczych. To dlatego kiełki, czyli po prostu rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu, są tak wielką skarbnicą witamin. Kiełki jednej z roślin, na co dzień mało popularnej w Polsce, są bardzo cenne dla osób z cukrzycą: szczególnie w jej wczesnej fazie.
Orzechy to najzdrowsza przekąska, na jaką można śmiało pozwolić sobie w codziennej diecie. Stanowią skarbnicę białka, błonnika i bezcennych naturalnych tłuszczy. Dzięki temu, że istnieje tak wiele gatunków, każdy znajdzie swój ulubiony i najsmaczniejszy. Jeden z nich wyróżnia się jednak na tle innych tak bardzo, że szczególną uwagę zwrócili na niego kardiolodzy.
Polacy nie ukrywają, że kochają te owoce i coraz częściej po nie sięgają. Nic więc dziwnego, że ostatnie badania wskazały na to, że jesteśmy narodem, który okazał się liderem w konsumpcji tego smakołyku. Dlaczego tak bardzo kochamy borówki?
Okazuje się, że jajka mają w sobie wiele prozdrowotnych składników. Ten wszechstronny produkt dostarczy nam wszystko, czego potrzebuje nasz organizm. Jak ugotować je poprawnie i powstrzymać skorupkę od pękania?
Mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Właśnie z tego powodu, jeśli chcesz mieć piękne włosy, warto pamiętać o odpowiedniej (i zbilansowanej) diecie. Co jeść, aby mieć piękne pasma? Trycholożka podpowiada.
W obecnych czasach wiele się mówi o szkodliwych substancjach zawartych w produktach spożywczych, które mają wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Pod lupę często trafiają różne rodzaje mięsa, nafaszerowanie konserwantami i hormonami. Stojąc przed sklepowymi półkami, warto więc wiedzieć, które rodzaje mięsa mają najmniej chemii, a tym samym będą najlepszym wyborem dla zdrowia całego organizmu.
To oczywiste, że większość dziadków i babć zrobiłaby wszystko dla swoich wnuków. Są jednak takie sytuacje, kiedy trzeba myśleć nie tylko o nich, ale również o sobie. Tym bardziej, gdy najmłodsi mają wręcz nieograniczony apetyt! Historia pani Ireny, którą zdecydowała się z nami podzielić, jest dobitnym przykładem na to, że czasem trzeba wyznaczyć granicę i zrobić coś, co innym wydawałoby się nie do pomyślenia.
Kuchnia w czasach PRL to nieustanne szukanie przepisów na to jak zrobić coś z niczego. W tamtym okresie wiele produktów było trudnodostępnych, a panie domu musiały radzić sobie z tym, co akurat było pod ręką. Nic dziwnego, że PRL to okres szybkich i łatwych dań, które jednak podbiły wiele serc i które serwowane są do dzisiaj. Jak się okazuje, niekwestionowanym królem PRL były... placki ziemniaczane.
Mąka to podstawa wielu dań w kuchni polskiej. To właśnie ona jest głównym składnikiem pierogów, ciast czy naleśników. Jednak niewiele osób wie, że rodzaj mąki użyty do wypieków ma ogromne znaczenie. Lepiej nie brać pierwszej lepszej, ale dokładnie zapoznać się z tym co oznaczają wartości umieszczone na opakowaniu. Która mąka jest najzdrowsza?
Nawet osoby, które regularnie się odchudzają lubią czasami sięgnąć po coś szybkiego i niezdrowego. Własnie dlatego restauracje typu fast food cieszą się tak orgomnym zainteresowaniem. Jak się jednak okazuje, i tam można znaleźć dania o niskiej kalorycznosci. Trzeba tylko wiedzieć, co zamawiać!
Nie od dzisiaj wiadomo, że ryby to obowiązkowy element codziennej diety. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinny lądować na naszych talerzach. A co z tymi osobami, które ryb nie lubią? Na pomoc przychodzi... belona. Ta niezwykła ryba w smaku przypomina kurczaka, a do tego ma zielone ości i świetnie wpływa na zdrowie.
Dzień Matki to wyjątkowe święto, w trakcie którego obdarowujemy swoje rodzicielki czymś pięknym, praktycznym i najczęściej zrobionym przez nas samych. W tym poradniku znajdziecie informacje, w jaki sposób przyozdobić kubek dla mamy, aby była zaskoczona i piła z niego smaczną kawę i gorącą herbatę. Wystarczy kilka rzeczy, które sprawią jej radość!
Choć prawdziwy sezon grzybowy jeszcze przed nami, to w lasach wczesnym latem można już spotkać wiele wspaniałych okazów. Łatwo natknąć się na borowiki, kurki, podgrzybki, maślaki czy gołąbki. Wśród grzybiarzy wraca odwieczne pytanie: czy grzyby trzeba wykręcać, czy lepiej je wycinać? Odpowiedź nie jest oczywista, ale warto ją zapamiętać.
Wystarczy rzucić okiem na statystyki sprzedaży i już wiadomo, że Polacy mają jeden ulubiony ryż. Najczęściej sięgamy w sklepach po zwykły biały ryż długoziarnisty i od lat nie zmieniamy zdania. Warto jednak przynajmniej spróbować zmienić to przyzwyczajenie, bo jest jeden gatunek ryżu, który zostawia pozostałe daleko w tyle.